четвер, 18 жовтня 2012 р.

10 порад людини, яка знала 16 мов

Като Ломб, була одним із перших синхронних перекладачів у світі і вільно володіла 8 мовами, а загалом розуміла і працювала з 16. І саме цікаво - в той час не було ні аудіо дисків з голосами носіїв мови, ні скайпу, ні мовних шкіл. Тож питання - ЯК???

У своєму бестселері "Як я вивчаю мови" вона сформувала 10 досить простих правиль для вивчення мови.

1. Займатися мовою треба щодня! Якщо часу практично немає, то постарайтеся приділяти хоча би 10-15 хвилин для читання і повторення нових фраз. Особливо добре займатися зранку.

2. Якщо бажання вивчати мову зникає занадто швидко, придумайте свій власний алгоритм занять. Наприклад, трохи вчитеся, потім - трохи музики, невелика перерва на прогулянку.

3. Ніколи не зубріть, не завчайте нічого по одинці, окрему від контексту. Наприклад, якщо Ви запам'ятали фразу "strong wind", то одне зі слів автоматично викличе в пам'яті інше.

4. Особливо корисно виписувати на поля підручників уже готові окремі фрази і старатися використовувати їх по максимуму в діалозі.

5. Подумки перекладайте ВСЕ, що попадається на очі - надпис на афіші, обривки пісень, почутих діалогів, назви газетних статей. Це завжди відпочинок, навіть для втомлених. Легко і корисно!

6. Завчати варто лише те, що уже виправлено викладачем. Не перечитуйте власні не перевірені вправи: при багаторазовому читанні текст мимоволі запам'ятовується разом з усіма помилками. Якщо займаєтеся один, то вчіть тільки те, в правильності чого Ви впевнені.

7. Уже готові для використання фрази, ідіоми записуйте і зберігайте в пам'яті в першій особі. Наприклад, " I am only pulling your leg " - "Я тільки тебе дразню".

8. Будь-яку іноземну мову не можна вивчати ізольовано, типу - я просто буду робити вправи у зошиті та слухати викладача. Дивіться не дубльовані фільми, читайте літературу і газети в оригіналі, спілкуйтеся з англомовними друзями в інтернеті! Власне кажучи, Като Ломб почала вивчати російську мову з "Мертвих душ" Гоголя і чималого словника.

9. Не бійтеся говорити, не бійтеся можливих помилок! Просіть, щоби їх виправляли. І головне, не засмучуйтеся і не ображайтеся, якщо Вас дійсно почнуть поправляти.

10. Будьте впевнені в тому, що не зважаючи ні нащо Ви досягнете цілі, що у Вас залізна воля і надзвичайна здатність до мов.

Като Ломб запропонувала просту формулу, яка визначає результат у вивченні мови. Ось вона:
затрачений час + інтерес = результат
або, якщо її троху уточнити:
(затрачений час + інтерес) / страх зробити помилку = результат

І на сам кінець, коли 86-річна Като Ломб зустріла свого 54-річного друга, вона сказала вирішальну для його життя фразу: "Стів, ти ще такий молодий! Скільки років попереду, стільки мов ще вивчити!"


Немає коментарів: